Z Otwartych Zasobów Edukacyjnych może korzystać każdy. Wyszukiwać w internecie, kopiować, ściągać, a następnie dowolnie, w całości lub fragmentach wykorzystywać do nauczania i uczenia się. Mogą to być zarówno artykuły naukowe, kursy online, podręczniki, skrypty, fotografie, filmy i grafiki. Dzięki temu, że są dostępne za darmo i bez ograniczeń prawnych, jedyną bariera jest świadomość ich istnienia i umiejętność ich wyszukiwania.
W dniach 10-15 marca na świecie obchodzony jest Tydzień Otwartej Edukacji. Biblioteka Otwartej Nauki prowadzona przez Centrum Cyfrowe włącza się w jego obchody kampanią “Open Access-możesz to zrobić lepiej niż chomik”. Jej celem jest popularyzacja tematyki otwartego dostępu do nauki i edukacji wśród studentów i innych zainteresowanych otwartymi zasobami edukacyjnymi na poziomie akademickim.
Otwarty Dostęp do publikacji naukowych to zaledwie pierwszy krok do otwartości zasobów edukacyjnych w szkolnictwie wyższym. Wierzymy jednak, że to krok kluczowy.
Jeśli jesteś bibliotekarzem i pracujesz w uczelnianej bibliotece – zorganizuj spotkanie poświęcone otwartemu dostępowi. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy prezentację, która na 18 slajdach objaśnia podstawowe zagadnienia. Do prezentacji dołączone są notatki, które pozwolą znacznie skrócić czas przygotowania się do wystąpienia. A o wydarzeniach organizowanych w ramach Tygodnia Otwartej Edukacji poinformujcie innych rejestrując je na stronie Bibliosfery, która jest partnerem kampanii.
Być może na czas Tygodnia Otwartej Edukacji chciałbyś ustawić na pulpitach komputerów bibliotecznych przygotowane przez nas tapety?
Jeśli jesteś studentem – możesz opowiedzieć o Open Access na zajęciach – przygotowując się do tego z zaskoczeniem odkryjesz jak wiele materiałów, po które stałeś w kolejce do biblioteki, jest dostępnych w sieci. Jeśli tych najbardziej interesujących jednak nie ma – namów ich autorów, aby publikowali online. Pokaż im Bibliotekę Otwartej Nauki.
Zachęcamy wszystkich do wykorzystywania przygotowanych przez nas materiałów. Cały ich pakiet (broszury, plakaty, zakładki, tapety na pulpity komputerów) możecie pobrać w NGOtece .
W kampanii zachęcamy do działań na rzecz otwierania nauki i edukacji na uczelniach wyższych. To tam gromadzona jest wiedza, której otwarcie może posłużyć każdemu. Zwracamy się głównie do studentów, bo to oni przede wszystkim potrzebują dostępu do dobrej jakości artykułów naukowych, ciekawych kursów online, skryptów, książek i notatek. Niestety do tej pory najczęściej znajdują je udostępnione w kiepskiej jakości i bez zgody autorów.
O tym, co już się wydarzyło w ramach kampanii, możecie dowiedzieć się na stronie uwolnijnauke.pl