Konsorcjum OPERAS przeprowadza ankietę wśród wydawnictw w całej Europie. Naszym celem jest zidentyfikowanie i analiza modeli biznesowych (związanych z zarządzaniem procesami wydawniczymi oraz finansowaniem działalności wydawniczej), które umożliwiają publikację monografii naukowych w otwartym dostępie.
Wyniki ankiety pomogą sformułować rekomendacje dla stworzenia zrównoważonego ekosystemu wydawniczego, który ułatwi rozwój otwartego dostępu do książek w Europie. Ponadto, dadzą wgląd w sytuację europejskich publikacji w otwartym dostępie w naukach humanistycznych i społecznych, a także pomogą uzyskać bardziej kompleksową wizję, jak OPERAS może wspierać społeczność wydawniczą w przejściu do modeli open access opartych na współpracy, na które nasza ankieta kładzie szczególny nacisk. Wzrost popularności modeli opartych na współpracy, polegających na współdzieleniu informacji, funduszy i infrastruktury, odnotowano w różnych krajach, szczególnie w Wielkiej Brytanii.
OPERAS to Europejska Infrastruktura Badawcza na rzecz rozwoju otwartej komunikacji naukowej w naukach społecznych i humanistycznych. W 2018 roku grupa robocza OPERAS Business Models Special Interest Group opublikowała raport (white paper) na temat modeli biznesowych dla otwartego dostępu. Raport opisuje obecną sytuację, w której istnieje wiele odmiennych możliwości publikowania w otwartym dostępie. Autorki i autorzy przyjrzeli się modelom biznesowym przyjętym przez członków OPERAS, a także modelom powstającym w USA i w niektórych krajach europejskich.
Ostatni raport z projektu COPIM zidentyfikował różnorodne modele pozyskiwania środków dla wydawania książek w otwartym dostępie. Ponieważ monografie pozostają kluczową formą publikacji w naukach humanistycznych i społecznych (HSS), OPERAS Business Models Special Interest Group opracowuje obecnie drugi raport (white paper), w którym zamierza rzucić światło na praktyki wydawnicze związane z otwartym dostępem do książek. Konsorcjum OPERAS chciałoby dowiedzieć się, w jaki sposób społeczność wydawnicza HSS stosuje lub mogłaby stosować modele współpracy, publikując książki w otwartym dostępie i jakie wyzwania mogą pojawić się w tym kontekście.
Bardzo liczymy na głos polskich wydawców i z góry dziękujemy za poświęcony czas! Wypełnienie ankiety powinno zająć maksymalnie 50 minut. Prosimy o wypełnienie ankiety do 25 marca 2021 roku. Cała ankieta w formie dokumentu PDF znajduje się tutaj. Na pytania związane z ankietą odpowiada dr Graham Stone (Graham.Stone[@]jisc.ac.uk)
Kontakt w j. polskim: Marta Błaszczyńska (marta.blaszczynska[@]ibl.waw.pl), dr Agata Morka (agata[@]openbookpublishers.com)