1. Więzienie za udostępnienie artykułu naukowego? Kolumbijskiemu studentowi badającemu bioróżnorodność grozi nawet 8 lat. Kolumbia nie posiada elastycznego dozwolonego użytku jak USA, z którego pochodził autor artykułu, a z racji na porozumienia handlowe Kolumbii z USA, restrykcje w niej są znacznie bardziej surowe niż byłyby w Stanach.
2. Tydzień 20-26 października będzie obchodzony jako Open Access Week. Tegoroczne hasło to “Generation Open”. Ma ono podkreślać zaangażowanie w rozwój ruchu OA naukowców na wczesnym etapie kariery – studentów i doktorantów.
3. Rusza nabór zgłoszeń na konferencję OpenCon 2014 (Waszyngton USA, 15-17 listopada) poświęconej otwartemu dostępowi, otwartej nauce i otwartym danym. Specjalne wydarzenia satelickie organizowane będą również przez koalicję na rzecz otwartego dostępu Right To Research.
4. W Indiach powstaje pierwsze otwarte repozytorium prac naukowych, któremu towarzyszą prace nad narodową polityką otwartości dla publicznie finansowanych wyników badań.
5. Wydawnictwo naukowe Taylor & Francis przeprowadziło na początku 2014 badania opinii autorów naukowych na temat Open Access. W ich raporcie przeczytamy m.in. o rosnącej popularności otwartego dostępu, co raz większym zaufaniu do tego modelu i jego skuteczności w dystrybucji wiedzy. O tym jakie licencje, wolne czy z restrykcjami, preferują autorzy pisze Open Science.
6. James Balm z BioMed Central opowiada o tym w jaki sposób media społecznościowe mogą wspierają efektywność otwartych modeli udostępniania publikacji naukowych: o zwiększeniu widoczności z pomocą twittera, budowaniu społeczności ekspertów w danym temacie za academia.edu. Porusza również zagadnienie rozwoju alternatywnych metod recenzowania artykułów np.z pomocą reddita.
8. Mimo krytyki z racji na pranie „otwartości” i ryzyka związane z ilością danych zbieranych przez największe, komercyjne platformy, rynek MOOC-ów (Massive Open Online Course) nadal rośnie.