1. W 13 numerze Tytułu Ujednoliconego o tym dlaczego Warto otworzyć się na zmiany i otwartość w nauce pisze Kuba Danecki
2.. Wydawnictwo naukowe DeGruyter w swoim serwisie Open Science (bardzo polecamy!) pisze o sposobach promocji książek Open Access, od pisania abstraktów po rozważania na temat marki wydawnictwa.
3. Inicjatywa Otwieracz, studencka grupa badająca i promująca Open Access na UW zaprezentowała raport „Nowe technologie i prawo autorskie w ISNS UW”. Raport podsumowuje prezentacja, oraz materiał wideo z debaty. Pełen tekst raportu i dane z badań pojawią się niebawem.
4. Cztery lata po wprowadzeniu otwartego mandatu Chalmers University of Technology przeprowadził badania cytowań materiałów umieszczonych w repozytorium uczelnianym. Z danych wynika, że wskaźnik cytowań artykułów, których pełny tekst znalazł się repozytorium uniwersyteckim jest o 22% wyższy niż artykułów dla których w repozytorium podano tylko informację bibliograficzną.
5. Grupa amerykańskich ekonomistów opublikowała w PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences) dane dotyczące wysokości opłat subskrypcyjnych i szczegółów umów je regulujących, które zazwyczaj są przedmiotem zamkniętych negocjacji. “Przejrzystość cen (dostępu do czasopism nauowych) to pierwszy krok, który powinien zostać podjęty jeśli mamy mieć szanse na jakiekolwiek rewolucyjne zmiany […] Rzeczywisty problem jest jednak taki: wszyscy płacimy za dużo” komentuje Tim Gowers..