-
- Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu organizuje kilka wydarzeń z okazji OAW:
- Biblioteka przeprowadzi wywiady filmowane z naukowcami UMK, którzy otworzyli swoje zasoby, by podzielili się swoją opinią na temat otwartości w nauce. Wywiady będą promowane w sieci i na UMK. Mają one zachęcić innych do podobnych działań.
- Biblioteka przeprowadzi także, jak co roku, akcję plakatową na wydziałach uczelni.
- Dnia 27 października (w piątek) o godz. 12.00 w sali nr. 8 (parter) odbędą się w bibliotece warsztaty dla prawników uczelnianych z zakresu stosowania licencji Creative Commons. Poprowadzą je prawnik dr Krzysztof Siewicz oraz Jarosław Lipszyc z Fundacji Nowoczesna Polska.
- Bibliotekarze BG UMK przygotują specjalne wydanie newslettera z okazji OAW, w którym pojawią się newsy o ciekawych inicjatywach otwartych, bazach danych, instytucjach itp. Newsletter będzie publikowany na stronach biblioteki i rozsyłany kanałami naukowymi na UMK oraz przez portale społecznościowe.
- Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu organizuje wykład zatytułowany „Akademicka Biblioteka Cyfrowa – biblioteka bez barier” a przeprowadzony przez mgr Henryka Lubawę z Pracowni Biblioteki Książki Mówionej UAM. Wykład odbędzie się w Bibliotece 24 października, godz. 10.00-11.30, na ul. F. Ratajczaka 38/40, w sali 82. Akademicka Biblioteka Cyfrowa – to biblioteka cyfrowa dla studentów niepełnosprawnych – platforma wymiany informacji o zaadaptowanych materiałach – Internetowe centrum materiałów dydaktycznych. Od 2011 roku, udostępniamy materiały dydaktyczne dla niepełnosprawnych studentów UAM, tworzymy bibliotekę bez barier.
- Laboratorium Cyfrowe Humanistyki UW organizuje warsztaty zatytułowane „Konstrukcja umów prawnoautorskich”, poprowadzi je prawnik Michał Starczewski z ICM UW. Warsztaty odbywać się będą przy ul. Banacha 2C, budynek CeNT-1 (II piętro) 02-097 Warszawa. Warsztaty mają na celu przedstawienie najważniejszych problemów, jakie mogą powstać przy zawieraniu umów prawnoautorskich, których przedmiotem są publikacje naukowe. Każdy badacz w celu publikacji swojej pracy zawiera umowę z wydawcą, nawet jeśli nie ma ona formy pisemnej. To od niej zależy, jakie prawa pozostaną przy autorze, a jakie zostaną przekazane. Jakie elementy są konieczne, by umowa była ważna, a jakie służą zabezpieczeniu interesu stron umowy? Jakie są skutki poszczególnych postanowień umownych? Więcej na stronie: http://lach.edu.pl/blog/warsztaty/umowy/.
-
Politechnika Gdańska organizuje konferencję zatytułowaną : „Pomorska Konferencja Open Science – otwartość w udostępnianiu zasobów wiedzy i promocja dorobku naukowego”. Konferencja odbywa się 23.10- 24.10 na Politechnice. Szczegółowe informacje na stronie: https://pg.edu.pl/pkos/program. Konferencja ma na celu przybliżenie zagadnień związanych z Open Access, a zarazem promocję platformy MOST Wiedzy, zarówno wśród kadry naukowej Politechniki Gdańskiej, jak też w środowiskach naukowych, bibliotekarskich, a nawet – dzięki udziałowi gości z zagranicy – na forum międzynarodowym.
- Biblioteka Główna Akademii Pedagogiki Specjalnej zaprasza 25 października 2017 r. na seminarium „Otwarta nauka – otwarta APS” organizowane w ramach obchodów Międzynarodowego Tygodnia Otwartej Nauki 2017. Na seminarium przedstawiciel Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Piotr Kępski, przybliży zalecenia oraz rekomendacje ministerialnej polityki otwartego dostępu, a Bożena Bednarek-Michalska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu podzieli się doświadczeniami z wdrażania otwartości w dostępie do publikacji naukowych na UMK oraz przedstawi wynikające z tego korzyści dla naukowców i uczelni. Seminarium odbędzie się dnia 25 października 2017 r. w godz. 13.00-15.30 w sali 1073 (budynek A, parter).
- Biblioteka Uniwersytecka w Łodzi:
- opracowała materiały promocyjne na ogólnopolskie obchody tygodnia. Każda instytucja może je sobie pobrać ze stron portalu „Uwolnij Naukę” i wykorzystać wg uznania.
- Zaprasza także na 8. Seminarium Open Access organizowane w ramach Tygodnia Otwartej Nauki. Seminarium odbędzie się w formie warsztatów (liczba miejsc ograniczona), podczas których uczestnicy zapoznają się między innymi: z masowym przeszukiwaniem repozytoriów OA z wykorzystaniem języka R, dowiedzą się po co, jak, kiedy i gdzie promować naukę oraz jak śledzić i uporządkować swój dorobek naukowy, wykorzystując otwarte bazy danych. Warsztaty odbędą się w następujących dniach: 24.10., 25.10., 26.10. i 27.10.2017 r. Program i rejestracja na warsztaty dostępne na stronie: http://www.lib.uni.lodz.pl/openaccess/ .
- Muzeum Etnograficzne w Warszawie organizuje 25 października (w środę):
- Imprezę – o godz. 12.00-14.30 w sali kameralnej – zatytułowaną: Spotkanie z Wikipedią: Jak edytować Wikipedię w stylu OpenGLAM? Będą to warsztaty z żywymi wikipedystami: edytowanie haseł w Wikipedii i tworzenie np. prezentacji/artykułów z użyciem zasobów w Commons, które zostały udostępnione w ramach realizowanych przez nas projektów („Rok obrzędowy z Wikipedią”, „Etnografia Karpat”). Przewiduje się konkursy z nagrodami!
- W godzinach od 11:00- do 14:00 – bezpłatny wstęp na wszystkie wystawy stałe Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
- Od 15.00 do 16.00 – oprowadzenie po Bibliotece, Czytelni, Magazynie Archiwaliów i Magazynie Negatywów. To okazja, by zobaczyć fizyczne obiekty, które są zdigitalizowane lub w trakcie procesu digitalizacji oraz te, które zostały udostępnione w sieci (np. kolekcja fotografii W. Migacza, P. Gana i M. Cholewy). Następnie zapraszamy na spotkanie w Czytelni, podczas którego opowiemy o tych niezwykłych kolekcjach, pokażemy prezentację i przeprowadzimy warsztaty na bazie wspomnianych zasobów.
- W związku z Tygodniem Open Access Biblioteka Główna Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie organizuje 24.10.2017r. spotkanie z Piotrem Kępskim (MNiSW) poświęcone Otwartemu Dostępowi w Nauce. Będzie ono okazją do zapoznania się z zaleceniami Ministerstwa w zakresie udostępniania prac naukowych oraz zagadnieniem instytucjonalnej polityki otwartości. Po spotkaniu przeznaczono czas na pytania, wymianę opinii oraz dyskusję. Dla uczestników przygotowano także materiały informacyjne nt. otwartego dostępu. Więcej informacji: http://bg.up.lublin.pl/biblioteka/?rid=12448.
- Biblioteka Akademii Ignatianum w Krakowie zaprasza Pracowników naukowych i Doktorantów AIK na:
-
- seminarium „Otwarta nauka w pigułce”, które poprowadzą: dr Marta Hoffman-Sommer, Michał Starczewski (Platforma Otwartej Nauki, ICM UW). Seminarium odbędzie się we wtorek, 17 października 2017 r., o godz. 10:00, w Auli Wielkiej.
- wykład „Otwartość, aby… nas czytali, czyli co nam daje Open Access” dr Anety Drabek (Biblioteka Uniwersytetu Śląskiego). Wykład odbędzie się we wtorek, 24 października 2017 r., o godz. 10:30, s. 412.
Oplakatowano też Bibliotekę i uczelnię. Szczegóły: http://www.ignatianum.edu.pl/baza-wiedzy/open-access-week-2017.
-
- Instytut Chemii Fizycznej PAN, 01-224 Warszawa, ul. M. Kasprzaka 44/52 organizuje Seminarium pt. Otwarty dostęp – o czym warto wiedzieć... Członkowie zespołu Platformy Otwartej Nauki (ICM UW) zapoznają pracowników Instytutu z aktualną problematyką otwartego dostępu w nauce, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii prawnych. Następnie kierownik biblioteki IChF PAN przedstawi możliwości Repozytorium Cyfrowego Instytutów Naukowych (RCIN) jako otwartego repozytorium.
- Uniwersytet Gdański organizuje spotkanie, które ma na celu przybliżenie zagadnień otwartego dostępu społeczności akademickiej Uniwersytetu Gdańskiego. Przedstawione zostaną zarówno plany, jak i dotychczasowe działania UG na rzecz wdrażania zasad otwartego dostępu do publikacji naukowych i wyników badań (założenia instytucjonalnej polityki otwartego dostępu oraz zasady otwartego dostępu w projektach badawczych finansowanych ze środków UE). Uczestnicy wysłuchają również wykładu prawnika Krzysztofa Siewicza na temat prawa autorskiego, podczas którego dowiedzą jak udostępniać swoje prace naukowe w sposób otwarty z poszanowaniem prawa autorskiego. Po wykładzie będzie możliwość zadawania pytań. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie uczelni.
- Biblioteka Politechniki Poznańskiej także organizuje spotkanie, na którym będzie zachęcać pracowników do publikowania w otwartym dostępie i mówić o wsparciu biblioteki w tym zakresie: jak pomóc w kwestiach finansowania; znalezieniu odpowiedniego miejsca dla publikacji itp. W ramach spotkania omówione zostanie także dokonywanie wyboru odpowiedniego czasopisma; kwestie kosztów wydania artykułu wraz z istniejącymi możliwościami ich obniżenia; otwarte i bezpłatne publikowanie danych badawczych oraz perspektywa otwartej nauki na bazie spotkań organizacji CESAER.
- Podczas zajęć laboratoryjnych prowadzanych przez mgr inż. Ewę Białek w Tygodniu Otwartej Nauki, studenci I roku kierunków Zarządzanie i Bezpieczeństwo Narodowe Akademii Pomorskiej w Słupsku zapoznają się z elementami prawa autorskiego, licencjami Creative Commons. Poznają miejsca w sieci www oferujące otwarte zasoby oraz narzędzia wspomagające ich wyszukiwanie. Nauczą się, w jaki sposób wykorzystywać otwarte zasoby w swoich działaniach, jak prawidłowo je oznaczać. Zdobyta wiedza i umiejętności pozwolą na dokończenie zdania „Otwórz aby…”, które jest tematem przewodnim Tygodnia Otwartej Nauki w 2017 roku. Opis zajęć dostępny na stronie uczelni.
- W ramach Tygodnia Otwartej Nauki Instytut Fizyki Jądrowej im. H. Niewodniczańskiego PAN organizuje 23.10.2017 r. wykład dla pracowników i doktorantów Instytutu pt. „Realizacja założeń otwartości w nauce”. Wykład zaprezentuje pani dr Jolanta Przyłuska z Instytutu Medycyny Pracy im. prof. dra med. Jerzego Nofera w Łodzi.
- W ramach Tygodnia Otwartej Nauki 2017 (Open Access Week 2017) dr Natalia Pamuła-Cieślak (IINiB) poprowadzi warsztaty pt. Czasopismo otwarte – dobre praktyki publikacyjne w świetle wytycznych Directory of Open Access Journal. Warsztaty są przeznaczone dla członków redakcji i wydawców czasopism ukazujących się w modelu otwartym, szczególnie takich, które w najbliższym czasie będą składać swoje ankiety aplikacyjne do tego katalogu. Warsztaty odbędą się 23 października 2017 r. w sali nr AB 1.11 Collegium Humanisticum w godz. 15.00 – 16.30. Chętnych do dołączenia do grupy warsztatowej organizatorka prosi o kontakt mailowy (napa@umk.pl). Wydarzenie organizowane jest przez Instytut Informacji Naukowej i Bibliologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
- Biblioteka Jagiellońska (Jagiellonian Library of the Jagiellonian University) organizuje wykłady, które mają na celu przybliżenie idei otwartego dostępu. Uczestnicy wykładów będą mieli okazję dowiedzieć się między innymi o polskich bazach open access, ich przydatności dla użytkowników polskich i zagranicznych, o repozytoriach i bibliotekach cyfrowych, a także o realizacji otwartego dostępu w Polsce. Tematy wystąpień: Open access a… sprawa polska (dr Sebastian Grudzień) i Otwarty dostęp w polskich repozytoriach i bibliotekach cyfrowych (mgr Leszek Szafrański). Miejsce: Biblioteka Jagiellońska, ul. Oleandry 3, Kraków. Dodatkowo w ramach wydarzenia planowana jest sesja posterowa promująca otwarty dostęp w nauce. Więcej na stronie UJ.
- Biblioteka Główna Politechniki Częstochowskiej w dniach 25-27.10.2017 organizuje trzydniowe warsztaty skierowane do pracowników, doktorantów i studentów oraz wszystkich zainteresowanych. Celem warsztatów jest nabycie praktycznej wiedzy i umiejętności związanych z wyszukiwaniem tekstów i publikacji naukowych oraz informacji niezbędnych do zaspokojenia potrzeb naukowych. Program pierwszego dnia obejmuje warsztaty z przeszukiwania polskich baz danych, repozytoriów i bibliotek cyfrowych. Program drugiego dnia przewiduje przeszukiwanie zagranicznych serwisów, baz danych, repozytoriów i bibliotek cyfrowych. Tematem wiodącym trzeciego dnia jest „Wykorzystanie baz i narzędzi do oceny dorobku naukowego”. Warsztaty prowadzone będą przez pracowników Biblioteki Głównej Politechniki Częstochowskiej. Szczegółowy program dostępny jest pod adresem: www.bg.pcz.pl.
- Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego zorganizowała:
- wykład otwarty – 27 października, o godz. 9.30–11.00 w sali konferencyjnej biblioteki – zatytułowany: Narzędzia informacji patentowej oraz strategia prowadzenia badań stanu techniki w patentowych bazach danych, na którym zostaną przekazana wiedza o informacji patentowej i jej źródłach. Wykład i do tego warsztaty poprowadzi Agnieszka Podrazik, ekspertka w zakresie badania stanu techniki w patentowych bazach danych.
- prezentację 26 października w Bibliotece zatytułowaną „Wiedza dla wszystkich. Zasoby Open Access jako źródło informacji naukowej”. Ma ona na celu promowanie wiedzy o idei, deklaracjach i inicjatywach OA oraz sposobach poszukiwania wartościowych otwartych zasobów naukowych. Prezentację przygotowały i poprowadzą Beata Mirkiewicz oraz Marta Czajkowska. Kontakt w sprawie prezentacji z panią B.Mirkiewicz@bu.uz.zgora.pl.
- Superbelfrzy i naukowcy z Olsztyna inaugurują projekt „Nowe coś czyli laboratorium w chmurach”. Projekt adresowany jest do uczniów i nauczycieli. W ramach przedsięwzięcia będą transmitowane krótkie wykłady, eksperymenty, relacje i transmisje z tego, co dzieje się w laboratoriach UWM (głównie, a przynajmniej na początek, Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM) oraz to, co naukowcy robią w terenie. Pierwsza, inauguracyjna transmisja live (oraz nagrany krótki filmik), odbędzie się o godz. 9.30 we wtorek 24. października 2017 r., na Facebooku w grupie Uniwersytetu Młodego odkrywcy: https://www.facebook.com/groups/409709186039142/. Szczegółowe informacje o kolejnych transmisjach oraz linkach do zarchiwizowanych nagrań znajdą się na stronie: http://uniwersytetmo.blogspot.com/p/nowe-cos.html. Do każdej transmisji dołączone zostanie zadanie do wykonania (wezwanie do działania, poznawczego działania lub prostej, praktycznej aktywności).
-
Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku we współpracy z Fundacją Laboratorium Badań i Działań Społecznych „SocLab”, w ramach Tygodnia Otwartej Nauki, organizują:
-
od 23 do 29 października – publikacja zdjęć w mediach społecznościowych Biblioteki Uniwersyteckiej (Instagram, facebook), Uniwersytetu w Białymstoku (facebook) oraz Fundacji SocLab (facebook), na których przedstawiciele środowiska naukowego UwB prezentują wybrane hasła popierające otwieranie zasobów nauki.
-
21 listopada odbędą się spotkania, na których zaproszeni prelegenci – Tomasz Lewandowski, Kamil Śliwowski oraz Edwin Bendyk – podzielą się swoją wiedzą na temat widoczności publikacji naukowych w Internecie.
-
- Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu organizuje kilka wydarzeń z okazji OAW:
Tydzień Otwartej Nauki w Polsce został objęty patronatem MNiSW.