2020 przez Bożena Bednarek-Michalska
W Polsce działa ponad 100 tysięcy organizacji społecznych, które znacie jako stowarzyszenia i fundacje. Tworzą je ludzie, którzy chcą odpowiedzieć na potrzeby i rozwiązać problemy, którymi dotychczas nikt się nie zajął. Co dokładnie robią ludzie organizacji społecznych?
Rozwiązują problemy dnia codziennego.
Otaczają opieką tych, którzy potrzebują pomocy.
Ratują życie, kiedy jest zagrożone.
Pomagają rozwijać talenty i realizować pasje.
Prowadzą szkoły, teatry, centra kultury.
Dbają o przyrodę i zwierzęta.
Wspierają rozwój wspólnot lokalnych.
Patrzą władzy na ręce.
Bronią naszych praw.
Łączą ludzi wokół wspólnych spraw i celów.
Otwierają oczy na potrzeby i problemy innych.
Tworzą przestrzeń, gdzie uczą samoorganizacji, samopomocy i współdziałania.
Budują solidarność i wspólnotę.
Inspirują do działania.
Każdego roku ludzie organizacji społecznych zmieniają życie milionów dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów na lepsze. Tworząc organizacje biorą sprawy w swoje ręce, aby aktywnie działać na rzecz całego społeczeństwa. Jeżeli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o takich organizacjach zajrzyjcie na strony kampanii: Tak to działa.
Według badań Edelman Trust Barometer w 2018 roku 54% dorosłych Polek i Polaków zadeklarowało zaufanie do organizacji społecznych. Organizacjom ufamy dużo bardziej niż rządowi, samorządom, mediom czy biznesowi. Od lat także zaufanie do fundacji i stowarzyszeń systematycznie rośnie.
Badania Stowarzyszenia Klon/Jawor pokazują, że to, co najbardziej zwiększa zaufanie do organizacji, to fakt, że pomagają potrzebującym, wskazują na nadużycia władzy, a także wzmacniają poczucie wspólnoty.
Wśród przypisywanych organizacjom cech, które w Polakach wywołują pozytywne skojarzenie, dominuje „pomaganie innym” (34%). Nie bez znaczenia jest też „niezależność od władzy, polityki” (takie skojarzenie ma 15% Polaków) – wobec utrzymującego się niskiego zaufania do rządu odrębność organizacji zwiększa ich wiarygodność.